Ağır Yemek İlhamı Kaçırıyor

Ağır Yemek İlhamı Kaçırıyor

Bir garip araştırma da Kanada’dan geldi. Yazarlar ve ressamlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, yağlı ve ağır yemekler yemek, kişinin beyin nöronlarını direk olarak etkileyerek, ilhamı azaltıyor, yaratıcılığı engelliyor. Bu tarz çarpıcı araştırmalar yapan Kanada şirketi, son araştırmasında da sanat ile uğraşan kişilerin ağır yemek yememesi gerektiğini gösteriyor. Ağır yemek yiyen kişiler, ilham problemleri yaşıyor, yazmakta veya çizmekte zorlanıyorlar. Uzak bir nokta olsa da, tarih boyunca büyük eserler bırakmış yazarların çoğunun herhangi bir ağır yemek yiyebilecek, çok yiyebilecek kadar paraları olmayışı da bu araştırmanın bizlere sunduğu sonuç ile bağlantılı olabilmekte.

Ağır yemeklerde, özellikle içinde çok miktarda bitkisel yağ barındıran yiyeceklerde, insanların beyin nöronlarına direk etki edebilecek kimi maddeler bulunuyor.

Bu maddeler, beyin tarafından sindirilebilmek için farklı hormonların salgılanmasına sebep oluyor. Salgılanan bu hormonlar ise, kişinin tüm kan akışının, “vücutsal dikkati”nin sindirime yönlendirilmesine sebep oluyor. Vücut, estetik duyguları barındıran beyin lobuna yeteri kadar ilgi gösteremediğinde ise, “ilhamın kaçması” olarak adlandırılan durum ortaya çıkmakta. Kişi yapmakta olduğu işi yarım bırakarak, sürekli dikkatinin dağılması, özellikle uykusunun gelmesi durumu ile karşı karşıya olmakta. Bunun önüne geçmek ve dikkatinizi yaptığınız işe odaklayabilmek için, özellikle sanatsal çalışmalar ile uğraşırken, hafif gıdalar tercih etmeniz önerilmekte. Etli yemekler tüketecekseniz, ilk sırada balık, ikinci sırada kırmızı et, üçüncü sırada ise tavuk tercih etmeye çalışın. Bol bol su tüketmek de dikkatinizi toplamanızda faydalı olacaktır.