600’den fazla kupa

600’den fazla kupa

Üç takım bir arada

Trabzonspor, birden fazla yerel takımın birleşmesi neticesinde 1966 yılında ortaya çıkmıştır. Bu takımların ilk başta İdmanocağı ve İdmangücü olması düşünülmüşse de, her iki takım da yerel bazı fikir anlaşmazlıkları nedeniyle bir araya gelememiştir. Bunun üzerine, Martıspor, İdmangücü ve Karadenizgücü isimli futbol takımları tek bir çatı altında toplanıp, 1966 yılında Trabzonspor Gençlik Kulübü adında bir oluşum meydana getirmiştir. 2 Ağustos 1967 tarihinde de, İdmanocağı takımının ortadan kalkması nedeniyle ismini Trabzonspor olarak değiştirmiştir. Trabzonspor haberleri, bu etkileyici tarihçeyi tüm ayrıntıları ile içermektedir.

Efsanevi teknik direktör

Trabzonspor haberleri takip edilerek, spor kulübünün geçmişi ve güncel gelişmeleri tüm ayrıntıları ile öğrenilebilir. Bu bakımdan bilgi vermeye devam edecek olursak, takımın ilk teknik direktörü Hayri Gür olmuştur. Askeri bir geçmişi olan ve hatta bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ten bir madalya alan Gür, Trabzonspor'un günümüzdeki başarısının temellerini atan isim olmuştur. 98 yaşında vefat eden Hayri Gür, aynı zamanda Hüseyin Avni Aker Stadına ismini veren kişidir.

Trabzonspor müzesi

Günümüzde, Trabzonspor'un etkileyici geçmişi şehir merkezinde yer alan Şamil Ekinci Müzesi ziyaret edilerek görülebilir. Müzede 600'den fazla kupa ve diğer tarihi materyaller bulunmaktadır. Yine, bizzat Atatürk tarafından hediye edilen İdmanocağı bayrağı da müzede sergilenmektedir. Trabzonspor haberleri, Trabzonlu vatandaşlar için oldukça önem taşımakta olup, şehir merkezinde futbol kulübüne adanmış üç adet heykel dahi mevcuttur.