İtalya’da Gezilecek ve Görülecek 10 Yer

İtalya’da Gezilecek ve Görülecek 10 Yer

İtalya’ nın birçok tarihi yapısı, güzel doğası, lezzetli yemekleri ve kumsalları var. En önemlisi, İtalya, makul bir bütçeyle ziyaret edilebilir. İşte İtalya’da gezi rotanıza ekleyebileceğiniz 10 yer!

1. Roma


Ebedi Şehir, binlerce yıldır şairlerin, sanatçıların ve gezginlerin hayalini süsleyen birçok tarihi yapıya ve ikonik hazinelere ev sahipliği yapmaktadır. İtalya' da görülmesi gereken en iyi yerdir. Nüfus bakımından Avrupa' nın dördüncü büyük şehri, gittikçe modernleşen kentsel ve banliyö yayılımıyla çevrili tarihi bir merkeze sahiptir. Roma, ünlü Rönesans ustalarının eserlerinin sergilendiği ve meydanların Barok çeşmeleri ile eş anlamlı olduğu bir açık hava müzesidir. Bir zamanlar batı dünyasının başkenti olan, şimdi ziyaretçilerin en iyi İtalyan yemeklerini tadabileceği kozmopolit bir şehir.

2. Floransa


Rönesans' ın beşiği, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi' nde ve bir zamanlar Medicis gibi zengin tüccar ve bankacıların ailelerinin evi olan Floransa, sanat ve yaratıcılık için verimli bir zemindir. Aynı zamanda bu şehir, Leonardo Da Vinci ve Sandro Botticelli' nin doğum yeriydi. Şehirde gezmesi oldukça kolaydır. Şehir müzeler, kiliseler ve diğer birçok cazibe merkezi ile doludur. Tarihi merkezinde, gotik ve rönesans mimarisi arasındaki bir evliliği sergileyen ikonik Santa Maria del Fiore Katedrali bulunmaktadır. Uffizi Galerisi, Michelangelo ve Botticelli' nin paha biçilmez sanat eserlerini barındırırken, Ponte Vecchio zaten büyüleyici şehre daha fazla çekicilik katıyor.

3. Venedik


Adriyatik Kraliçesi olarak da bilinen Venedik, gondol gezileri ve Ahlar Köprüsü ile eş anlamlıdır. Dolambaçlı kanallar, büyüleyici binalar ve parke taşı sokaklarıyla süslenmiş küçük ada kümesinden akıyor. Venedik, Avrupa' nın gerçekten muhteşem gezi deneyimlerinden birini sunmaktadır. Ana meydanı Piazza San Marco, büyük Doge Sarayı ve St. Mark Bazilikası' na ev sahipliği yapmaktadır. Merkezi bir bulvar gibi, büyük kanalı da bir zamanlar birçok asil ailenin yaşadığı ve geliştiği gotik yapılarla kaplı bir şehirden geçer. Murano camı aynı zamanda bir Venedik eseridir ve birçok mağaza ve showroomda bolca ve sergilenebilir.

4. Milan


Lombardiya' nın başkenti, aynı zamanda çalışkan ve moda bilincine sahip bir şehirdir. Milan aynı zamanda dinamik ve ticari bir güç merkezidir ve muhteşem Duomo' ya ev sahipliği yapmaktadır. Bu devasa gotik katedral Piazza del Duomo üzerinde yükselir ve çatıdan şehrin panoramik manzarasını sunar. Kentin ana meydanı popüler bir yerel buluşma noktasıdır. Galleria Vittorio Emanuele II, ünlü İtalyan markalarının gururla sergilendiği 19. yüzyıldan kalma zarif bir alışveriş merkezidir. Sforza Kalesi, Milano' nun uzun ve karmaşık tarihine bir bakış sunuyor ve Leonardo Da Vinci ve Michelangelo' nun sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Piazza della Scala, tasarımcı markaların moda tutkunlarına ve hayranlarına hitap ederken, ünlü La Scala opera ve bale meraklıları için mutlaka ziyaret edilmelidir.

5. Como Gölü


Como Gölü, karlı dağlarla taçlandırılmış ve küçük feribot filolarıyla meşgul olan 19. yüzyıldan kalma zarif villalarla kaplıdır. Bu kaçış yeri, eğlenceyi lüks beş yıldızlı otellerle birleştiren Bellagio' ya ev sahipliği yapıyor. Güneşin aydınlattığı meydanlar ve ortaçağ taş evleri, serin dağ havası ve sabah kapuçinolarını yudumlamak için sakin bir yer arayan ziyaretçileri bekliyor. Como Gölü gezisinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen ziyaretçiler için feribot veya su taksisi ile geziye çıkma imkanı sunulmaktadır. Varenna ve Bellagio gibi görülmeye değer birçok balıkçı köyü ve göl kenarı restoranı bulunmaktadır. Bu lüks bölgede ayak parmaklarınızı daldırmadan kuzey İtalya' ya yolculuk tam anlamıyla tamamlanmış değildir.

6. Cinque Terre


Cinque Terre, Floransa ve Cenova arasında güzel bir şekilde izole edilmiş ve sıkışmış beş küçük kasabadan oluşur. Bu küçük topluluklar bir zamanlar ekonomileri için yakıt olarak balık, zeytin ve üzümlere bağımlıydılar. Günümüzde ise popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir. Her sağlam küçük kasaba, zeytin ağaçları ve asmalarla kaplı zümrüt yeşili tepelerle çevrili Akdeniz'e bakan pastel renkli evlerle aynı temanın bir varyasyonudur. Bu köyleri korsanlardan korumak için kullanılan sahil kaleleri, şimdi muhteşem manzaraları koruyor.

7. Verona


Alplerin dibinde ve Adige nehrinin virajında ​​yer alan Verona'dan başka bir şey değildir. Şehir, Gnocchi'nin doğum yeri olan Roma kalıntıları ile ünlüdür ve “Romeo ve Juliet” ile eş anlamlıdır. Gladyatör savaşları ve Ortaçağ infazları, günümüzde yaz aylarında konserler ve opera festivalleri için popüler bir mekan olan iyi korunmuş arenalarda gerçekleşmiştir. Piazza delle Erbe, Verona'nın kalbinde, bu bölgenin karakteristik 16. yüzyıl fresklerinin Verona' ya “Boyalı Şehir” takma adını kazandığı yer almaktadır. Museo di Castelvecchio, ziyaretçilere şehrin zengin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinme şansı sunuyor ve geniş bir resim koleksiyonunun yanı sıra ortaçağ ve rönesans hazinelerine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler ayrıca Verona' nın en yüksek kulesi Torre dei Lamberti' nin çatısından şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirler.

8. Bologna


Bologna, Ortaçağ sütunları, kuleleri ve batı dünyasının en eski üniversitesi olarak kabul edilir. Kuzey İtalya' daki Emilia Romagna bölgesinin başkenti, iyi korunmuş bir ortaçağ şehir merkezine ve olağanüstü bir gastronomik üne sahiptir. Tortellini ve tagliatelle del ragu, geleneksel mutfağından ve aile restoranlarından gurur duyan yerel halk için tercih edilen makarna çeşitleridir. Otomobil meraklıları, Ferrari ve Maserati' nin tarihi ve mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek için ünlü Motor Vadisi'ni ziyaret edebilir. Sanat meraklıları ise Rönesans sanatı için Ulusal Galeri' yi ziyaret edebilirler.

9. Pisa


Pisa, bir zamanlar deniz ticaret gücü olarak Venedik ve Cenova' ya rakip olan bir liman kasabasıydı. Şimdilerde ise Pisa Kulesi’ne ev sahipliği yapıyor. Toskana Bölgesi' nde bulunan şehir, ziyaretçilerin ikonik çan kulesinin yanı sıra Vaftizhane ve ortaçağ katedralini keşfedebilecekleri günlük bir gezi için mükemmeldir. Arno Nehri' ne bakan Kraliyet Sarayı Ulusal Müzesi, bir zamanlar Toskana' nın egemen ailelerine ait bir dizi resim ve duvar halısı sergiliyor. Ziyaret etmeye değer diğer yerler ise Camposanto mezarlığı ve Şövalyeler Meydanı olarak da bilinen Piazza dei Cavalieri' dir.

10. Amalfi Kıyısı


Amalfi Sahili; çok sayıda plaj, üzüm bağları ve meyve bahçeleri ile çevrili büyüleyici kasabalara sahip klasik bir Akdeniz manzarasının tanımıdır. Güney İtalya' da bulunan sahil, Sorrento ve Positano gibi eğlence seven kasabalara ve Capri adasına ev sahipliği yapıyor. Sorrento, deniz ürünleri restoranları ve limon bahçeleri bolluğu ile çarpıcı Amalfi sahilini keşfetmek için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Yakındaki Positano, kafe, butik ve galerilerin hoş bir buluşmasıdır. Capri' ye her iki kasabadan bir jet bota binerek de ulaşılabilir.