Ofis Koltukları Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Ofis Koltukları Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Ofis koltukları fiyat olarak birçok değişken etmene sahiptir; kullanılan malzemeler, işçilik, yaslanma fonksiyonları ve ayarlamalar gibi özellikler ofis koltuklarının fiyatlarını birbirlerinden ayrı kılmaktadır.

Kullanılan Malzeme: Koltukların fiyatını belirleyen ilk etken koltuğun yapımında kullanılan bileşenlerdir. Bu bileşenler; tekerlekler, silindirler, mekanizmalar, kolçaklar vb. olarak ayrılmaktadır. Örnek verecek olursak 100 kilo yükü tutabilen silindir ile 500 kiloyu tutan silindirin fiyatı aynı olmayacağından koltuğun fiyatı da değişecektir.

Döşeme: Ofis koltukları üzerinde fiyatı en çok etkileyen etken döşemedir. Döşemede kullanılan malzemeye ve kaliteye göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir.

  • Deri: Hakiki deri, pahalı ofis mobilyaları üzerinde kullanılan döşemedir. En pahalı fiyata sahip olan ofis koltukları üzerinde kullanılan bu malzeme dayanıklı ve kalitelidir.
  • Vinil: Deri ile benzer görünüme sahip olsa dahi daha ucuz ve temizlenmesi daha kolaydır.
  • File: Bu döşeme türünde fiyatlar orta olarak kabul edilir. Yüksek esneme payına sahip olan file ofis koltukları 10 yıldan daha uzun bir süre kullanılabilmektedir.
  • Kumaş: Kullanılan en yaygın döşeme türü olan kumaş; farklı renk ve desen, dayanıklılık gibi özellikler barındırır.

Ofis Mobilyaları Maliyetini Etkileyen Diğer Faktörler

İşçilik: Ofis mobilyaları maliyetini büyük ölçüde etkileyen şeylerden biri de işçiliğin kalitesidir. İşçilik söz konusu olduğu zaman düşük kaliteli mobilya ile yüksek kaliteli mobilya arasındaki farklar bariz bir şekilde göz önüne gelmektedir.

Yaslanma Fonksiyonu: Yaslanma fonksiyonları da fiyatı etkileyen bir diğer etkenlerdendir. Kullanıcı sırtını arkaya doğru bastırdığı an koltuk arkaya doğru yaslanmaktadır.

  • Koltuğun tam altından kaldırarak ayakları yerden kesen ve ergonomik yapıyı bozan döner eğim,
  • Kullanıcının dizlerinin arkasından kaldırarak ayakları yerden kesmeyen orta kaliteli diz eğimi,
  • Ergonomiyi hiç bozmadan yaslanma fonksiyonunu yerine getiren senkronize eğim,

Ayarlamalar: Ayarlamalar ne kadar fazlaysa maliyette o kadar artacaktır; kolçakların ayarlanması, koltuk boyunun ayarlanması, sırtlığın ayarlanması gibi işçilik ve malzeme gerektiren işlemler fiyata etki eder.

Ofis koltukları fiyatlarını görmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazaları ziyaret edebilirsiniz.