OTOMOBİL LASTİKLERİ SEÇİMİNDE BUNLAR ÖNEMLİ

OTOMOBİL LASTİKLERİ SEÇİMİNDE BUNLAR ÖNEMLİ

Lastik seçimi, aracın genel performansını etkileyen önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle lastik seçimini özenli bir şekilde yapmanız gereklidir. Uzun ömürlü ve aracınızla uygun olan lastikler, yakıt tasarrufu sağlayarak uzun sürede lastik için ödediğiniz bütçenin amorti edilmesini sağlayabilir. Sıklıkla uzun yola çıkıyorsanız mutlaka kolay bir şekilde deforme olmayan kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Lastik seçimini sürüş tarzınıza göre yaptığınızda en doğru sonuçlara ulaşacaksınız. Lastik seçiminde önemli olan bir başka nokta ise lastiğin üretim yılıdır. Yakın tarihli lastikler, daha kaliteli olacaktır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Otomobil Lastikleri Nasıl Daha Uzun Ömürlü Olur?

Eğer lastiklerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız 10.000 km yol gittikten sonra lastiklerinizin yerlerini değiştirmelisiniz. Bu yer değişimi ön lastikler ile arka lastikler arasında olmalıdır. Bu sayede lastiklerinizi çok daha uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Uygun lastik basıncı ile doldurmuş olduğunuz lastikleriniz güvenlik ve sürüş konforunun idealize edilmesine olanak sağlayacaktır. Lastiğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun eğer basınç değerleri normal değilse sürüş deneyimini kötüleştirecektir. Bu nedenle otomobil lastikleri için basınç değerlerini kontrol ettikten sonra yolunuza devam etmeniz gereklidir.

Otomobil Lastikleri Ne Zaman Değiştirilir?

50.000 km veya beş yıl kullanımdan sonra değiştirmeniz gereken lastiklerinizin performans süresine de dikkat etmeniz gereklidir. Eğer bu süreçten daha önce lastik değişim ihtiyacı duyarsanız da rahatlıkla işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için lastik üzerindeki deformasyonlara ve çatlamalara dikkat etmeniz gereklidir. Lastik için en önemli şeylerden bir tanesi ise de uygun iklim koşullarına uygun olan tercihlerde bulunmanızdır. Kış şartlarında uygun frenleme sağlayan lastikler sürüş ve konfor imkânlarını bir arada sunarak beklentilerinizi tam olarak karşılar.