Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme, memesi normalden büyük olan kadınların tercih ettiği bir cerrahi operasyon işlemidir. Estetik kaygılardan daha fazla memelerin büyüklüğü yüzünden omuz ve sırt bölgesinde duyulan ağrılar, sutyen askısının omuzlarda yarattığı baskı hissini azaltmayı sağlamak için yapılır. Ayrıca gündelik hayatta fiziksel aktiviteye engel olmalarının yanında kıyafet bulamama gibi sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle de meme küçültme operasyonu gündeme gelebilir. Memelerin büyük olması genetik faktörlerden kaynaklandığı gibi, hamilelik, aşırı kilo alma gibi nedenlerle de oluşabilir. Memelerin alt bölgesinde mantar ya da enfeksiyon oluşması da operasyonu yaptırmayı düşündürebilir. Siz de meme küçültme operasyonu yaptırmayı düşünenlerdenseniz https://www.floraklinik.com/gogus-kucultme-ameliyati/ adresini ziyaret ederek iletişim numaraları ile irtibata geçebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Yapılacaklar

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Memenin büyüklüğü, meme kıvrımı ve meme başının duruş yeri gibi faktörler etkilidir. Cilt yapısı, meme başı ile omuz ve kalça arasında mesafe gibi değişkenler ameliyatta kullanılacak tekniği belirlemede etkilidir. Meme küçültme ameliyatında iki farklı teknik vardır. Birincisi lolipop kesim metotları tekniği ve ters T tekniğidir. Meme küçültme ameliyatının ardından 1 gün süre ile hastanede yatmak gerekir. Ameliyatın ardından 1 ve 2 haftanın sonunda kontrol yapılır ve 2.ci haftanın sonunda dikişler alınıp, izlerin azalması için özel kremler verilir. Özel sporcu sutyeni sayesinde günlük yaşama 1 hafta sonra dönülebiliyor.

 Meme küçültme ameliyatından sonra yapılacaklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  •  Meme küçültme ameliyatından sonra en az 3 ortalama 7 gün süre ile evde istirahat edilmesi önemlidir.
  •  Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından size verilecek antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların söylenilen dozda ve saatte kullanmaya dikkat etmelisiniz.
  •  Ayrıca göğüslerinize baskı yapmayacak ve sallanmasına engel olacak sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Böylece ağrı miktarı azaltılması ve göğüsün şekillenmesinde çok önemlidir.