Günlük Hayatta Nelerden Tasarruf Edebiliriz?

Günlük Hayatta Nelerden Tasarruf Edebiliriz?

Günlük yaşantımız içerisinde o kadar çok şeye boş yere para harcıyoruz ki, aslında bu gereksiz harcamalar bir noktadan sonra temel harcamalarımız haline geliyor. Lakin para biriktirmek veya parasını daha verimli bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin kesinlikle kendilerine sormaları gereken sorulardan bir tanesi ise günlük hayatta nelerden tasarruf edebiliriz sorusu. Bu sorunun cevabı ise harcama alışkanlıklarınıza bağlı ancak sizler için genel geçer bir kaç maddede olayı özetlemeye çalışacağız.

Şehir İçi Ulaşımı Daha Ekonomik Hale Getirin


Toplu taşımayı ekonomik bir çözüm olarak şehir içinde herkes size önerecektir. Ancak her şehrin düzgün çalışan bir taşıma sistemi olmaması, maalesef bu seçeneği bazen imkansız kılıyor. Kendi aracınızı kullandığınızda ise maalesef çok yüksek yakıt ve bakım masrafları ile karşılaşıyorsunuz. Eğer iş yeriniz çok uzak değilse bir bisiklet alarak mesafeleri bisikletle gidebilir, yakınlarınızda oturan iş arkadaşlarınız varsa onların araçlarına misafir olabilir, dilerseniz sürücü bulma servislerinden faydalanarak sizin gibi işe gidenleri bulabilir, cüzi ücretler karşılığında kolayca ve masrafsızca işe gidip gelebilirsiniz.

Dışarıda Yemeye Bir Son Verin


Yapılan araştırmalar, ülkemizde devamlı olarak dışarıdan yemekle evde yemek pişirmek arasında iki yüz liralık bir harcama farkının ortaya çıktığını gösteriyor. İlerleyen senelerde ise bu fark giderek açılacaktır. Dolayısıyla devamlı olarak dışarıdan eve yemek getirtmek yerine evinizde kendi malzemelerinizle hem daha sağlıklı hem de daha uygun ücretli bir yemek hazırlamanız faydanıza olacaktır.

Kredi Kartını Bilinçli Kullanın


Kredi kartının cebinizdeki sınırsız bir harcama imkanı gibi göründüğünü itiraf etmemiz gerek. Ancak maalesef bilinçsiz ve düşüncesiz bir şekilde yapılan kart harcamaları, her ay daha fazla paranın ödemelere gitmesine neden olacak ve bir süre sonra kendinizi kıramadığınız bir zincir içerisinde bulacaksınız. Bunu önlemek için kredi kartı limitinizi düşük tutun ve gerekmiyorsa yanınıza bile almayın.

Ev Ekonomisi Önemlidir

Gereksiz yere açık bırakılan ışıklar, çok yüksek sıcaklığa ayarlanmış ısıtma sistemleri, aşırı su tüketimi gibi unsurlar da ev masraflarınızın artmasına neden olacaktır. Bu konuda dikkat gerektiren şeylerden bir tanesi de, ihtiyaç duymayacağınız kadar büyük evlerin artan masrafları beraberinde getireceğidir. Bu yüzden tek kişi olarak üç odalı bir evde kalmak yerine 1+1 bir evde oturmanız tüm masraflarınızı, özellikle de ısınma masraflarını, azaltmanıza yardımcı olacak.

Giyim Harcamalarını Kontrol Altına Alın


Kendinize yeni kıyafetler almadan önce, o kıyafete gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızı iyi değerlendirmelisiniz. Bu yüzden rastgele mağazalara girerek ne var ne yok diye bakmak yerine, evinizdeyken hangi giysilere ihtiyaç duyduğunuzu tespit edin ve bu ürünü almak üzere mağazaları dolaşın. Aksi taktirde gözünüze çarpan her şeyi boş yere almak isteyeceksiniz. Kıyafetlerin yıkama talimatlarını da titizlikle uygularsanız, daha uzun süre onları giyebileceğinizi fark edeceksiniz.